• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Uyuz Hastalığı

Kedi ve Köpeklerde Uyuz Hastalığı  (DEMODEX)

 Daha çok köpeklerde ve ender olarakda kedilerde görülen derinin yangı ile seyreden ektoparaziter bir hastalığıdır. Hastalık etkeni, Demodex canis 'tir. Hastalık köpeklerde lokalize ve generalize demodikozis olarak görülebilir. Parazit sayısının aşırı miktarda artışına immun sistemi baskılayıcı hastalıklar neden olmaktadır.

Kedilerde hastalığa yol açan iki etkenden biri olan Demodex cati, kulak kanalı mukozası ve deride bulunabilmektedir ancak hastalığa kedilerde daha nadir rastlanılır.

Belirtiler demodikozisin lokalize veya generalize olmasına göre değişmektedir.

Lokalize demodeksde lezyonlar hafif eritremler, alopesik(tüysüz) alanlar ve kabuklanmalar şeklindedir. En çok yüz bölgesinde, perioral ve periocular bölge, göğüs bölgesi ve bacaklar olmaktadır.

Generalize demodikozisde vücudun her yeri etkilenmekte genel bir alopesiyle beraber hastalığın ilerlemiş olup olmamasına bağlı olarak hafifden şiddetliye doğru; eritremler, kabuklanmalar-kepeklenmeler, frunkulozis ve sekonder bakteriyel enfeksiyonla birlikte eksudatif granulomatöz deri yangısı izlenir. Hasta genelde kaşektik, bitkin görünüşlüdür.

Kedilerde demodikozis vakalarında kaşıntı görülebilirken köpeklerde çok enderdir.

Teşhisi nasıl yapılır?

Kesin tanıya deri kazıntısı ve kutanöz biyopsi yardımıyla gidilir, ancak unutulmaması gereken nokta deri kazıntısının yapılabildiği kadar çok bölgeden ve lezyonların bitiş sınırlarından yapılması gerektiğidir.

Yorumlar